Seniorzy w podróży życia do Chin

  • 04 maja 2017

Flaga Polski dzięki seniorom z Bydgoszczy załopotała  nad placem Niebiańskiego Pokoju w Pekinie. W podróż życia do Chin wybrała się grupa słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy. Seniorzy z KUTW oszczędzali na tą wyprawę przez długie miesiące.

Wycieczka wyruszyła 20 kwietnia z lotniska Chopina w Warszawie.  Samolot LOT-u  leciał do Pekinu  9 godzin. Poza stolicą Państwa Środka w programie wycieczki było zwiedzanie Muru Chińskiego w Badaling oraz miast: Datong, Pingayo i Taiyuan. Podróże po Chinach seniorzy odbywali pociągiem, autokarem, meleksem i  rykszą.

-W Chinach mieszkaliśmy w trzech miejscowościach. Hotele pięciogwiazdkowe robiły na nas wielkie wrażenie. Dwie doby zakwaterowani  byliśmy  w hutongach. Tam standard życia był zdecydowanie niższy. Śniadania jedliśmy w miejscach zakwaterowania. Obiadokolacje podawano nam w najlepszych lokalnych restauracjach. Sposób serwowania posiłków był inny niż w strefie europejskiej. Poza tym nie orientowaliśmy się, co jemy. Z pewnością nie były to jednak  psy na słodko. Jest to danie bardzo drogie i spożywa się je najczęściej w porze zimowej – dzieli się swoimi wrażeniami Maria Kapsa.

- W Pekinie zwiedzanie rozpoczęliśmy od Świątyni Nieba. Jest to jeden z głównych symboli miasta.  Z kolei w Badaling był w programie spacer po dobrze zachowanym odcinku Muru Chińskiego. Zdaniem naszego przewodnika nieprawdą jest, jakoby budowla ta była widoczna z kosmosu ! Po przejeździe wzdłuż legendarnej Drogi Duchów, poznaliśmy warsztat rzemieślniczy wytwarzającym biżuterię z naturalnych pereł. W pięknym sklepie z wyeksponowanymi perłami, zrobiliśmy zakupy dla siebie i na prezenty dla najbliższych. Potem spacer relaksacyjny po obiektach wioski olimpijskiej w Pekinie – wspomina Bożena Nowicka.
- Na Placu Niebiańskiego Spokoju „Tiananmen” zadumaliśmy się chwilę nad śmiercią setek studentów zamordowanych przez wojsko w czasie protestów w 1989r. Wielkie wrażenie zrobiło na nas zwiedzanie Zakazanego Miasta oraz Pałacu Cesarskiego. Po długim spacerze odwiedziliśmy lokalną herbaciarnię. Przekonaliśmy się naocznie, że to co w Polsce pijemy, trudno nazwać herbatą. Do turystycznego rytuału należy też przejażdżka rowerowymi rykszami po najstarszej 
części miasta. Dzień zakończyliśmy w sklepie z jedwabiami. Tu na miejscu mogliśmy zapoznać się z zasadami produkcji jedwabiu – mówi zafascynowany Zbigniew Kaczmarek.
- Podziwialiśmy fenomenalny wiszący klasztor zbudowany nad wąwozem Jinlong. Budowla jest „przylepiona”do pionowo wznoszących się bloków skalnych. Klasztor Shaolin jest świątynią buddyjską wybudowaną w 495 roku. Dziś jest to miejsce legendarne dla miłośników chińskich sztuk walki. W Pingyao zwiedziliśmy Stare Miasto i Groty Yungang. Są one pełne wyrzeźbionych w skałach buddyjskich posągów i kaplic. Miasto w całości zostało wpisane na Listę UNESCO. Słynie ono z najlepiej zachowanej zabudowy z epok dynastii Ming i Qing. Uwagę zwraca tu rezydencja rodziny Qiao. Jest to jeden z największych rodzinnych pałaców w tym rejonie Chin.
 Do Pekinu wróciliśmy „chińskim pendolino”. Pociąg na całej trasie utrzymywał prędkość ok. 300 km/h . Była  w nim możliwość pobrania wrzątku, którym zalewaliśmy  prawdziwe „chińskie zupki”- dzieli się na zakończenie swoimi wrażeniami, Bożena Sałacińska pomysłodawczyni wyprawy życia, przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW.

Galeria zdjęć

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz