Aktualności - informacje

Spotkanie autorskie Marii Chilickiej

czytaj całość

W klubie „Modraczek” odbyło się kolejne spotkanie autorskie, stypendystki Prezydenta Miasta Bydgoszczy  Marii Chilickiej. Poetka i malarka zatytułowała je:  "Rzeczywistość i fikcja w twórczości Marii Chilickiej - obrazy i wiersze".

czytaj całość…

Nowa Rada Seniorów

czytaj całość

Skład Rady:

Przewodnicząca:  Maria Gałęska - Fordoński Klub "Marzenie 50+",Zastępca przewodniczącej: Danuta Rybarczyk  Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Sekretarz: Felicja Tykwińska  Koło Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Członkowie: Kordian Kaniecki z Kujawskiego UTW, Cezary Kościelak z U3W działającego przy WSG, Grażyna Lewandowska z Uniwersytetu Każdego Wieku z WSB, Bożena Sałacińska z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy.
W skład rady weszło również 4 radnych oraz 3 osoby pracujące zawodowo, wyznaczone przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

 

czytaj całość…

Królewskie imieniny Kazimierza Wielkiego

czytaj całość

1 marca 2019 r. pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego rozpoczęły się obchody imienin króla, ich inicjatorem jest Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tradycją stało się, że imieniny są wyprawiane hucznie i po królewsku.

czytaj całość…

Seniorzy KUTW po drugiej stronie ekranu

czytaj całość

„Wspólny mianownik” to debata telewizyjna, przygotowana przez Annę Trzcińską. Do styczniowego programu zaproszono marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Zofię Smolińską z UM Bydgoszcz oraz Annę Dziczek z UM Toruń. Wśród publiczności zasiadły m.in. słuchaczki Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Anna Jaszkiewicz, Bożena Lefelbajn, Bożena Sałacińska, Helena Wyrzykowska.
W programie podjęto próbę podsumowania stanu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego. Redaktor Bogumił Radajewski zadał gościom pytania, na które starali się odpowiedzieć wyczerpująco.
- Są fundusze, ale czy są także chętni, by po te fundusze sięgać?
- Czy unijne pieniądze są gwarantem zrównoważonego rozwoju regionu ?
W programie omówiono także prace nad Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego do 2030. Po zakończeniu programu słuchaczki KUTW podjęły rozmowę z marszałkiem Piotrem Całbeckim dotyczącą środków przeznaczonych na działania związanych z polityką senioralną.

 

czytaj całość…

"Wspólny mianownik" Telewizji Bydgoszcz i seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy

czytaj całość

W minionym roku seniorzy KUTW uczestniczyli w wielu programach lokalnej telewizji.  Na zakończenie roku redaktorki TVP Bydgoszcz Pani Anna Trzcińska i Pani Anna Zdunek  zaprosiły  5 słuchaczek z naszego „uniwerku”,  na nagranie ostatniego w roku 2018  programu Bogumiła Radajewskiego „Wspólny mianownik”. Na widowni zasiadły  nasze seniorki: Elżbieta Domagała, Hanna Kaźmierczak, Bożena Lefelbajn, Bożena Sałacińska i Helena Wyrzykowska. Tematem programu było podsumowanie roku 2018 w regionie. Uczestnikami dyskusji byli: Zbigniew Ostrowski i  Józef Ramlau a ich partnerami w dyskusji byli  profesorowie z UKW:  prof. Mirosław Geise i dr Sławomir Sadowski oraz Leszek Walczak  szef regionalnej Solidarności. Pod koniec programu zaproszono do dyskusji przedstawicielkę widowni. Głos zabrała Bożena Sałacińska, która stwierdziła, że w mijającym roku dominującym problemem były walki polityczne i  personalne. Zabrakło natomiast dyskusji nad konkretnymi, perspektywicznymi kierunkami rozwoju miasta i regionu, wspomina wypowiedź koleżanki Anna Kaźmierczak.

czytaj całość…

Koncertowy koniec roku 2018

czytaj całość

Ostatni wykład na Kazimierzowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Bydgoszczy będzie długo wspominany przez słuchaczy. Wszystko dzięki koncertowi adwentowemu w wykonaniu Akademii Muzyki Dawnej. Repertuar barokowy przedstawiło pięciu muzyków grających na oryginalnych instrumentach z epoki. Sopranistka Elżbieta Izdebska zachwyciła wszystkich swoim pięknym głosem. Po koncercie wręczono akty powołania do pełnienia funkcji w Radzie Słuchaczy oraz do Komisji Rewizyjnej. Wręczone zostały również listy gratulacyjne dla małżeństw z wieloletnim stażem. Rekordzistami są Barbara i Mieczysław Komosińscy, którzy przeżyli razem 61 lat.

czytaj całość…

Opłatek wigilijny

czytaj całość

Tegoroczną wieczerzę wigilijną Rada Słuchaczy KUTW przygotowała w stołówce UKW dla ponad setki studentów – seniorów. Na wstępie złożono sobie życzenia i podzielono się opłatkiem. W części artystycznej wystąpił duet: Krystyna Lepak i Grażyna Jabłońska. Kolędy śpiewali również reprezentanci zespołu wokalnego „Anutki”. Po części artystycznej w imieniu zaprzyjaźnionej firmy VauPe w rolę  Mikołaja wcielił się dyrektor Tomasz Tomaszewski, wręczając wszystkim firmowe teczki. W podziękowaniu przewodniczący Rady Naukowo-Programowej Sławomir Łaniecki oraz Przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW Bożena Sałacińska wręczyli Panu Tomaszowi Tomaszewskiemu album „Architektura i przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”. W przerywnikach gości zabawiał swoim repertuarem kolędowym i nie tylko  rewelacyjny jak zwykle Jurek Paterski.

 

czytaj całość…

Gość KUTW Radosław Sikorski

czytaj całość

Były Minister MON i Spraw Zagranicznych oraz były Marszałek RP, Radosław Sikorski przedstawił problemy polityki zagranicznej słuchaczom Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Studenci – seniorzy mieli okazję zadawania pytań. Słuchaczy interesowała szeroko pojęta polityka wewnętrzna i zewnętrzna Polski. Nie zabrakło pytania o przyszłość polityczną Radosława Sikorskiego.


czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz