Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Podsumowanie 5-letniej działalności KUTW

Podsumowanie działalności KUTW z okazji 5-lecia – Renata Repińska

Otwórz się na siebie i na innych a otworzy się na ciebie cały świat – takie motto widnieje na odwrocie indeksu słuchacza Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pierwsze indeksy z wybranym przez siebie przesłaniem wręczał stu słuchaczom prof. Roman Ossowski , założyciel KUTW (utworzonego na mocy Zarządzenia nr 4 22006/2007 Rektora UKW z dnia 17 kwietnia 2007). Patronat nad Uniwersytetem objął Rektor Uniwersytetu Kazimierz Wielkiego w Bydgoszczy oraz Prezydent Miasta Bydgoszcz KUTW działa w strukturach uczelni patronackiej aktualnie pod bezpośrednią opieką dr hab. Berrnarda Mendlika, przewodniczącego Rady Naukowo- Programowej i wsparciu organizacyjnym mgr Ewy Matuszak.

Celem działalności i jednocześnie wyróżnikiem KUTW jest upowszechnianie wiedzy humanistyczno-przyrodniczej, ważnej dla życia w okresie późnej dorosłości, kreowanie pozytywnej aktywności własnej w celu poprawienia jakości życia i działalność na rzecz społeczności lokalnej zwłaszcza w aspekcie kulturowym.

Podstawową formą zajęć są organizowane dwa razy w miesiącu wykłady audytoryjne. Proponowana tematyka, umiejętności dydaktyczne i wiedza prelegentów uzupełniają wiedzę słuchaczy. Wykłady odbywają się w zabytkowym budynku Copernicanum dla około. trzystu słuchaczy. Uczelnia oprócz wykładów zapewnia kursy komputerowe i lektoraty, które dają słuchaczom poczucie , że doganiają młodych. W programie naszego uniwersytetu udało się odpowiednio dobrać proporcje czasu miedzy nauką ,rozrywką i zadumą. Jest to możliwe dzięki Samorządowej Radzie Słuchaczy działającej od czterech lat pod przewodnictwem mgr Renaty Repińskiej - inicjatorce i animatorce różnorodnych działań. Aktualnie swoje zainteresowania słuchacze mogą rozwijać w 13 sekcjach, warsztatach i seminariach.

Przygodę z turystyką proponuje sekcja turystyczno- regionalna. Spacery miejskie z cyklu „Bydgoszcz znana i nieznana” .wycieczki na spotkanie czterech pór roku w Borach Tucholskich, szlaki sentymentalno-patriotyczne po Wielkopolsce cieszą się dużym zainteresowaniem. Na wycieczkach zagranicznych do Berlina. Wilna i Lwowa oprócz intensywnego zwiedzania odwiedzamy zaprzyjaźnione Domy Seniora i organizacje polonijne, wieziemy dary dla dzieci polonii. Na spotkaniach w Klubie Podróżnika odbywamy dalekie podróże bez biletów. Na turystycznych szlakach pamiętamy o historii odwiedzając miejsca martyrologii bydgoszczan a przy ogniskach wspominamy dzieje narodowe w poezji i piosenkach. Kondycję fizyczną słuchacze zdobywają na zajęciach gimnastyki ogólnorozwojowej ćwiczeniach tai-chi, treningach nornic walking i w różnych formach ekspresji tanecznej.

Zainteresowania kulturalno-artystyczne można rozwijać lub odkrywać poprzez uczestnictwo w lekcjach muzealnych w ramach sekcji Bliżej Sztuki, na warsztatach origami i zajęciach animacji plastycznej Fundacji Piękniejszego Świata w Skłudzewie. Kameralne spotkania organizuje sekcja miłośników poezji przy współpracy z Biblioteką UKW.   Z szacunku dla polskich tradycji i obrzędowości nie brakuje w kalendarzu KUTW różnorodnych imprez okolicznościowych takich jak: Mikołajki, Walentynki w Chełmnie, ,,Hubertusy” w Borach Tucholskich, Katarzynki w Toruniu, Marzanna w Skłudzewie, karnawałowe otrzęsiny, wróżby wielkanocne czy przedwigilijne spotkania z aniołami. Takie wydarzenia sprzyjają integracji słuchaczy i dają dużo radości. W maju wyruszamy do Krynicy Morskiej na turnusy wczasowe gdzie każdy dzień wypełniony jest ruchem i zabawami integracyjno-marynistycznymi. W okresie przerwy semestralnej osoby zainteresowane mogą uczestniczyć w Zimowych Akademiach Sztuki. Najważniejszą sprawą jest fakt, że uczelnia żyje. KUTW stale uczestniczy w pracach uczelni, podejmuje  działania, środowiskowe pozauczelniane

Słuchacze co roku uczestniczą w akcjach charytatywnych na rzecz swojego miasta. Za nami imprezy połączone ze zbiórką funduszy na pluszowe misie do karetek pogotowia, na odbudowę pomnika fontanny Potop, dla hospicjum im. Sue Ryder w Bydgoszczy. W ramach integracji pokoleniowej współpracujemy z Kołem Naukowym Młodych Psychologów, zapraszamy studenckie zespoły artystyczne, współuczestniczymy w badaniach naukowych studentów UKW. Miłym akcentem dla studentów seniorów są występy artystyczne dzieci z zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli.

Wszystkie działania są dokumentowane w kronice, stronach internetowych, zdjęciach miłośników fotografii i na tablicy informacyjnej  Indeks i legitymacja, upoważnia do korzystania z uczelnianej biblioteki oraz uprawnia do nabywania ulgowych biletów na imprezy kulturalne. Nasza działalność jest dostrzegana i doceniana na zewnątrz. Za sukces możemy uznać – zaproszenie przedstawicieli KUTW do współpracy w projektach” Historia mówiona „realizowanym w Bibliotece Głównej UKW i „Ocalić od zapomnienia” realizowanych w  TVB oraz przyznanie dotacji na projekt „Bydgoszcz miasto tajemnic

Dotychczasowa działalność Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to czas, który pozwala nam z satysfakcją patrzeć w przyszłość, ale i z nadzieją na dalsze lata rozwoju oraz owocną służbę dla dobra edukacji i radości studentów wcześniej urodzonych.