Sukces seniorów w międzynarodowym konkursie fotograficznym
Seniorzy z Bydgoszczy zdobyli trzy pierwsze miejsca w międzynarodowym konkursie fotograficznym „Inne spojrzenie: Frankfurt oczami Polaków, Kraków oczami Niemców”. Frankfurt oczami Polaków
Bożena i Miłosz Sałacińscy zdobyli trzy pierwsze miejsca w międzynarodowym konkursie fotograficznym „Inne spojrzenie: Frankfurt oczami Polaków, Kraków oczami Niemców”.
Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na zaproszenie europosła Janusza Zemke odwiedzili w kwietniu 2013 r. siedzibę Europarlamentu w Strasburgu. Po drodze wycieczka zatrzymała się na kilka godzin we Frankfurcie nad Menem. Pokłosiem tego postoju była seria zdjęć wykonanych przez Bożenę i Miłosza Sałacińskich. Trzy z nich zdobyły miejsca od I-III .
Konkurs fotograficzny „Inne spojrzenie: Frankfurt oczami Polaków, Kraków oczami Niemców” był dopełnieniem projektu „Frankfurt i Kraków zapraszają seniorów”. Celem konkursu było pokazanie w niecodzienny, świeży i zaskakujący sposób dwóch miast: Frankfurtu nad Menem i Krakowa. Konkurs był realizowany równolegle w Polsce i Niemczech. W polskiej części konkursu mogli wziąć udział Polacy mieszkający w Polsce lub za granicą w wieku powyżej 50 lat. Zdjęcia musiały dotyczyć jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego Frankfurtu nad Menem. Kadry mogły dotyczyć życia codziennego mieszkańców lub pokazywać zabytki kultury i sztuki.
- Pierwsze wzmianki o Frankfurcie nad Menem pochodzą z 793 roku. Obecnie Frankfurt jest znaczącym miastem metropolitalnym w zakresie finansów i transportu całej Europy Zachodniej. Nazywany jest także Mainhattan, Bankfurt lub "wioską przy lotnisku”. Nowoczesna zabudowa miasta do złudzenia przypomina Nowy Jork. To największe skupisko drapaczy chmur w Europie. Aż 10 wieżowców przekracza wysokość 150 metrów. W tym kompleksie znajdują się między innymi Commerzbank Tower i Messeturm. Budynki te są uznawane za najwyższe w krajach Unii Europejskiej. W mieście nie ma zbyt wiele zabytków. Miasto zostało doszczętnie zniszczone w czasie II Wojny Światowej. Jednym z ciekawszych miejsc jest Steinernes Haus , czyli Kamienny Dom. Mieści się w nim galeria sztuki. W pobliżu znajduje się gotycki Kościół Św. Bartłomieja, Dom Goethe'go oraz zabytkowy Ratusz – opowiada przewodniczka, Ewa Drążkiewicz.
- Frankfurt nad Menem zrobił na mnie duże wrażenie. Szczególnie Stare Miasto. Stojący tu Römer jest jeden z najstarszych ratuszów w Niemczech. W jego skład wchodzi Stary Ratusz, Nowy Ratusz oraz Cesarski Ratusz z piękną Salę Cesarską. Odbywały się w niej ważne uroczystości, między innymi koronacje cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W czasie II wojny światowej Stare Miasto Römerberg zostało prawie całkowicie zburzone. Po wojnie pieczołowicie odbudowano zabytkowe kamieniczki na Römerplatz. Dawniej odbywały się na nim targi, jarmarki, turnieje, koronacje oraz egzekucje. Czułam się tutaj jak w bajkowej krainie – mówi szczęśliwa Barbara Marcinkiewicz.
- Przed siedzibą Europejskiego Banku Centralnego na tle symbolu euro wycieczka seniorów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie. Oprócz tego zrobiliśmy sobie fotkę pod Fontanną Sprawiedliwości. Rzeźbę z czerwonego piaskowca przedstawiającą postać bogini Justitia, symbolizującą płodność, wybudował w 1611 roku Jan Koch. Bogini trzyma w jednej ręce wagę a w drugiej miecz – opowiada z przejęciem Lilka Kazubowska.
W skład jury weszli: fotograf Salar Baygan, przedstawicielka seniorów Pia Flörsheimer, a nad całością prac czuwał koordynator niemieckiej części projektu Peter Gehweiler. Zwycięzcom gratulujemy!