Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu na antenie Telewizji Bydgoszcz dyskutowali o zagrożeniach na jakie narażone są starsze osoby . Wystąpili w środę 13 maja 2015 w programie "Samorządni ".
Cykliczna audycja Telewizji Bydgoszcz emitowana była "na żywo". Poświęcona była metodom zapobiegania oszustwom "na wnuczka". Podawano również inne przykłady „przekrętów” na jakie są narażone osoby starsze.
Panelistami w "Samorządnych" byli: prof. Roman Ossowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), rzecznik prasowy KWP w Bydgoszczy nadkomisarz Monika Chlebicz , dyrektor delegatury Urzędu Ochrony Konsumentów Piotr Adamczewski oraz prezes Zarządu Wojewódzkiego Emerytów i Rencistów Zdzisław Tylicki. Program prowadził redaktor Mariusz Kluszczyński.
Seniorzy siedzący na widowni oraz paneliści dyskutowali na temat zagrożeń ze strony przestępców stosujących metodę np. "na wnuczka". Wszyscy stwierdzili, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane i zuchwałe metody. Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy. Ofiarami naciągaczy są najczęściej osoby starsze. Zdaniem widzów wyrażonym w sondzie SMS programy pomocy seniorom w tej dziedzinie są mało skuteczne. Tylko w tym roku szkody jakie poniosły osoby w wieku 60 plus w wyniku oszustw przekroczyły w woj. kujawsko-pomorskim kwotę 300 tys. złotych.
- Podczas programu wspomniałam, że na naszej KUTW mieliśmy wykład komisarz Moniki Herman z KM Policji w Bydgoszczy. Policjantka wyjaśniała nam, jak można się uchronić się przed przestępstwami "na policjanta" i "na wnuczka" . Mnie też zdarzyło się odbierać podobne telefony - relacjonuje uczestniczka programu, Jadwiga Obrzeżgiewicz.
- Ja dla odmiany byłam zapraszana na pokazy garnków i pościeli. To są również oszustwa ukierunkowane na osoby starsze. W czasie programu omawiano poza tym przypadki oszustw, które opisane są w artykule pt."Fałszywi funkcjonariusze CBŚ okradli dwójkę seniorów z Bydgoszczy" - uzupełnia Krystyna Berg.