Wystawa Archiwaliów klasztornych
W 1050. rocznicę Chrztu Polski Archiwum Bydgoskie wyeksponowało archiwalia klasztorne.
Ekspozycję oglądała grupa seniorów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku w Bydgoszczy. KUTW-wicze wykazali wielkie zainteresowanych dziejami miasta.
Na wystawie zaprezentowano archiwalia 21 klasztorów przechowywane w zasobie Archiwum Bydgoskiego. Do najliczniejszych należą akta klasztorów cystersów w Koronowie. Oprócz tego można było oglądać archiwalia norbertanek ze Strzelna, benedyktynów z Mogilnie i kanoników regularnych Trzemeszna. Na wystawie znalazły się także akta kapituły katedralnej we Włocławku i kapituły kolegiackiej w Kruszwicy.
Na konstrukcję wystawy składają się trzy elementy ekspozycji. Jeden stanowią wiszące plansze, na których zamieszczono krótkie informacje o zgromadzeniach zakonnych.
Drugi element stanowią plansze wolno stojące o charakterze edukacyjnym, zawierające objaśnienia elementów formularza średniowiecznego dokumentu oraz opis budowy odcisku pieczęci.
Właściwą ekspozycję archiwaliów umieszczono w szklanych gablotach. Wśród eksponatów znalazły się dokumenty pergaminowe. zarówno królewskie, książęce, papieskie i duchowieństwa. Dokumenty papierowe opatrzone są pieczęciami woskowymi. W szczególny sposób wyeksponowano dwa najstarsze posiadane dokumenty z klasztoru w Mogilnie (1179) i w Strzelnie (1193). Dokumenty zawierają głównie nadania lub potwierdzenia przywilejów i praw majątkowych.
- Wartość i znaczenie archiwaliów przybliżył nam dr Marek Romaniuk - mówi organizatorka spotkania EwA Rinc.