Pismo Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego Pismo Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego

Pismo Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego

Przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Przez najbliższe tygodnie odbywać się będą konsultacje społeczne dotyczące kolejności
realizacji inwestycji przez miasto Bydgoszcz.

Jeszcze w 2018 roku zakładaliśmy, że w najbliższych latach Miasto Bydgoszcz jest w stanie zrealizować wszystkie zadania, które znajdują się na przedstawionej Państwu liście. Przez zmiany w prawie krajowym oraz pandemię, możliwości finansowe miasta zmniejszyły się w bardzo dużej skali. W 2020 roku, na inwestycje miejskich pieniędzy, było ponad 80 milionów zł mniej niż w 2019 roku. Z tego powodu chcemy wspólnie z Państwem wybrać kolejność realizacji inwestycji. Każdy z Państwa może wybrać 3 inwestycje, które uzna za priorytetowe.

Odbywające się konsultacje skierowane są do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Swoje opinie mieszkańcy mogą wyrazić za pomocą karty konsultacyjnej dostępnej na stronie wybieraMY. Mieszkańcy będą mieli również możliwość zgłaszania osobnych uwag dotyczących kolejności realizacji miejskich inwestycji. Dodatkowo odbędzie się seria spotkań w formule on-line na profilu Bydgoskie Konsultacje na Facebooku, w których do dyskusji o każdej inwestycji zaprosimy ekspertów i przedstawicieli strony społecznej.

Lista konsultowanych inwestycji:

• Przebudowa ul. Nakielskiej (od granic miasta do ronda Grunwaldzkiego). Inwestycja zakłada m.in. rozbudowę jezdni o buspasy, drogi rowerowe, chodniki i przebudowę pętli Wilczak.
  • Rozbudowa stadionu Polonii Bydgoszcz. Zadanie związane jest z kontynuacją przebudowy trybun i dostosowanie obiektu do najnowszych standardów.
  • Budowa basenu na osiedlu Leśnym. Nowa pływalnia ma powstać w oparciu o przygotowaną już dokumentację projektową przy szkole na ul. Czerkaskiej.
  • Budowa basenu rehabilitacyjnego przy ul. Jesionowej na Szwederowie. Obiekt przeznaczony dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych oraz seniorów z możliwością korzystania przez inne grupy mieszkańców.
  • Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku. Sposób, w jaki zabudowana powinna być ta część Salonu Miasta, będzie przedmiotem dodatkowych konsultacji. Umieszczenie zachodniej pierzei na liście priorytetów nie rozstrzyga czy będzie to zabudowa historyczna, czy nowoczesna.
  • Budowa otwartego kąpieliska na Astorii, Balatonie lub w Parku Centralnym. Przygotowane zostały koncepcje, które poddaliśmy konsultacjom społecznym, w I etapie może powstać jeden obiekt w zależności od możliwości finansowych.
  • Rewitalizacja Parku Akademickiego. Przygotowana została koncepcja zakładająca zagospodarowanie terenów z oczkami wodnymi przy ul. Rejewskiego.
  • Dalsza rewitalizacja nabrzeży Brdy. Budowa ciągów pieszych i rowerowych wzdłuż Brdy.
  • Rozwój funkcji rekreacyjnych w Myślęcinku: budowa kolejki wąskotorowej i biegunarium. Stworzenia infrastruktury kolejowej, jej rozbudowa oraz budowa nowej części zoo dla zwierząt ze strefy polarnej.
  • Zwiększenie wydatków na budowę infrastruktury rowerowej. Zwiększenie puli w stosunku do kwoty w wieloletniej prognozie finansowej na drogi rowerowe.
  • Budowa drogi rowerowej i chodnika wzdłuż Trasy Uniwersyteckiej nad Brdą. Wykonanie nowej kładki dedykowanej rowerzystom i pieszym pomiędzy dworcem PKS i pętlą Babia Wieś.
  • Utworzenie Centrum Kultury Fordon. Stworzenie nowej instytucji w gmachu po szkole przy ul. Gawędy z szeroką ofertą kulturalną.
  • Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego. Zagospodarowanie na cele rekreacji i wypoczynku kolejnych odcinków parku nad Starym Kanałem Bydgoskim oraz pasów zieleni przy nowej części kanału.
  • Rozbudowa trasy W-Z - etapowanie. Rozbudowa najważniejszej arterii komunikacyjnej w mieście do dwóch pasów ruchu z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, zgodnie z opracowaną wcześniej koncepcją.
  • Zwiększenie wydatków na wieloletni program utwardzania ulic gruntowych zlokalizowanych na terenie miasta Bydgoszczy. Dodatkowe środki pozwolą skierować do realizacji kolejne ulice, które zyskały w trakcie oceny ich ważności największą liczbę punktów.

Zachęcam wszystkich Państwa do aktywnego udziału w procesie konsultacji społecznych. Głosowanie mieszkańców wskaże nam kolejność, w której realizować będziemy potrzebne dla bydgoszczan inwestycje. Proszę Państwa także o aktywne zaangażowanie się w rozpowszechnianie informacji o konsultacjach. Na stronie internetowej znajdują się wszystkie niezbędne materiały, które możecie Państwo wykorzystać na swoich kanałach. Licząc na efektywną współpracę, dziękuję za Państwa wsparcie w tym ważnym dla całego miasta przedsięwzięciu.

Prezydent Bydgoszczy
Rafał Bruski