Wykład prof. Pawła Radzińskiego w towarzyszeniu Orkiestry Kameralnej ACCADEMIA DELL’ARCO
W dniu 20 grudnia mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykle interesującym wykładzie wybitnego skrzypka i wykładowcy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy prof. dr. hab. Pawła Radzińskiego. Profesorowi towarzyszyła Orkiestra Kameralna ACCADEMIA DELL’ARCO. Orkiestra, działająca od 2006 r., składa się z młodych studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej, specjalizujących się w instrumentach smyczkowych. W przypadku wykładu dla słuchaczy KUTW, orkiestrze towarzyszył również gitarzysta.
Wykładem tym zainaugurowaliśmy cykl Wielcy Mistrzowie Muzyki Klasycznej – Wielkie Kompozycje, który zamierzamy realizować przynajmniej jednym wykładem w semestrze. Zaczęliśmy od spotkania z XVII- i XVIII-wiecznymi arcymistrzami skrzypiec - „Antonio Vivaldi, Arcangelo Corelli i inni wielcy włoscy mistrzowie skrzypiec”.
Wykład prowadził wybitny bydgoski skrzypek i wykładowca akademicki, prof. dr hab. Paweł Radziński. Z biogramu muzyka zamieszczonego w Wikipedii można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, więc polecam lekturę, którą znaleźć można pod linkiem: https://secure-web.cisco.com/1EHgYu5_fqp14jT8cziwnKESa6RHpbhSEmp6TXWOLmgDFM81lQLHQ-YjDZrW4WQbGvdBXCRrzGbcjf6eMenYL2jXI4DaDZjOcMBFbyKLm9-BihdW2iww_4w4oV3zeDnoINQmtx-1lasBiQCozWC-MU0Rlgp9i-atzuKFGHXo9OslgxTt7CzqQ7vmY7Hlq9PyX80PF-sbOp-TPNga5hH0FxxaAJQXzTfx2PUrIL2dMqVdZ5tdKP-Zk9RUO6k1gbegGbqWw8nI0lg2OQvkP7KJCCyIF3i083OMfE1uFmTWsbpWg7YMy2vUbPNtYVtQCN3AaBwTWre-yzE7H149lEBs7Yhmam-0IV0yNS6QwxnDJB2A4aINzr-pOwBfOvmf7ZFZVnJSl72y5VKEQrSvbh_7UCtZbPUQHlnInkegu4KzcRoQ/https%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FPawe%C5%82_Radzi%C5%84ski
W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się wielu interesujących historii z życia muzyków i kompozytorów, a przy okazji wirtuozów skrzypiec – Vivaldiego, Paganiniego, Corellego i im podobnych. Mieliśmy też, jak zapewniał nas Profesor, wyjątkową okazję posłuchać unikatowych fragmentów kompozycji Vivaldiego na gitarę, której towarzyszyły instrumenty smyczkowe. Kompozycje gitarowe Vivaldiego są niezwykle rzadko wykonywane publicznie. Wykład/koncert zakończono dwiema kolędami: „Przybieżeli do Betlejem” i „Wśród nocnej ciszy” wykonanych na instrumentach przez młodzież, a zaśpiewane przez słuchaczy KUTW.
Po wykładzie złożyliśmy sobie życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.
Jeszcze przed wykładem nasi słuchacze przekazali swoje „dary” na rzecz Fundacji Missio Cordis z Olsztyna, które za pośrednictwem dr Moniki Deji, wykładowczyni UKW i wolontariuszki pracującej na rzecz dzieci afrykańskich i z biednych regionów Ameryki Południowej, w przyszłym roku trafią m.in. do Boliwii. Przypomnę, że dr Monika Deja była naszym gościem na poprzednim wykładzie, opowiadając o swojej działalności charytatywnej w Afryce i Ameryce Południowej. W roku 2024 r. Panią Doktor ugościmy ponownie, tym razem wysłuchamy o jej wyjazdach wolontariackich właśnie do Boliwii.
W ramach ogłoszonej przed kilku tygodniami zbiórki, słuchacze KUTW przekazali sporo darów, które olsztyńska Fundacja przeznaczy na budowę studni w Afryce oraz na utrzymanie trzech domów dziecka – dwóch w Boliwii i jednego na Filipinach.
Zachęcamy do dalszej ofiarności.
Efekty naszej zbiórki: tablety - 4 szt., telefony - 38 szt., zegarki - 43 szt., monety - 4,1 kg (polskie i zagraniczne), banknoty, srebro - ok. 250 g, obrączka pozłacana (ok. 25 g. kruszcu),, gotówka – 526,00 zł, sztuczna biżuteria i elektrośmieci (ładowarki, słuchawki)
Za przekazane dary – serdeczne podziękowania!
Mając na uwadze tak obfitą zbiórkę i chęć dalszego przekazywania przez słuchaczy KUTW „złomu” na cele charytatywne, ogłaszamy, że na koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka w dniu 17 stycznia 2024 r. można znów przynieść niepotrzebne rzeczy. Zbieramy:
- telefony komórkowe i tablety (mogą być zepsute, z pękniętą szybką itp.),
- zegarki tarczowe na rękę (mogą być zepsute),
- srebrną i złotą biżuterię (np. pojedyncze kolczyki, zerwane łańcuszki, mogą być poczerniałe),
- monety i banknoty polskie i zagraniczne (aktualne, np. polskie grosze czy eurocenty, lub wycofane z obiegu, np. monety z PRL, marki niemieckie itp.).
Do zobaczenia na kolejnym wykładzie 10 stycznia 2024 r.