Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka do Poczdamu - na turystycznym szlaku ciąg dalszy!

Wiosna obudziła przyrodę, więc seniorzy z zapałem wyruszyli na kolejną wyprawę.

12 kwietnia 2025 roku - skoro świt - grupa naszych słuchaczy wybrała się na wycieczkę do Poczdamu. To stolica Brandenburgii. Miasto Polakom kojarzy się głównie z Konferencją Poczdamską, na  której  zadecydowano o naszych losach po II wojnie światowej. Bydgoszczanom natomiast powinno przywoływać w pamięci postać Fryderyka II Wielkiego, króla pruskiego. To na mocy jego decyzji (tuż po I rozbiorze Polski) w ciągu dwóch lat wybudowano Kanał Bydgoski, a jego otwarcie miało miejsce w 1774. Dało to ogromny impuls do rozwoju naszego miasta. Pomnik władcy na dzisiejszym Starym Rynku (wtedy przemianowanym na Friedrichplaz) został odsłonięty w 1862 roku, znajdował się tam do 1919 roku, a w czasie okupacji niemieckiej do 1945 roku.

Do południa zwiedziliśmy  letnią rezydencję Fryderyka II Wielkiego - Pałac Sanssouci (co w języku francuskim oznacza „ beztroski”). Następnie odbyliśmy długi spacer po kompleksie parkowym otaczającym pałac. Zatrzymaliśmy się przy grobie władcy, gdzie odwiedzający zostawiają ziemniaki (!). Fryderyk II Wielki rozpowszechnił ich uprawę i w ten sposób uratował swoich poddanych przed klęską głodu w wieku XVIII. W parku zachwycaliśmy się ogrodami tarasowymi, Oranżerią, Nowym Pałacem, Pawilonem Chińskim i wielu innymi ciekawymi obiektami. Na klombach i rabatach wśród wiosennych kwiatów dominowały tulipany. A ma to związek z następną atrakcją, w której uczestniczyliśmy.

Po południu wybraliśmy się na „Święto tulipanów” w Dzielnicy Holenderskiej Poczdamu. To wspaniały festyn z tulipanami w roli głównej, a poza tym stragany z  rękodziełem, dobre jedzenie, występy orkiestr i zespołów folklorystycznych. Zwyczaj organizowania święta kultywuje się na pamiątkę sprowadzenia osadników holenderskich do miasta w wieku XVIII. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki, wróciliśmy o północy do Bydgoszczy.