Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wykład dr Elżbiety Okońskiej i wystawa - Ofiary zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941 - 1944

Za nami kolejny wykład. Kwiecień to miesiąc szczególny. Corocznie w tym okresie obchodzony jest w Polsce Miesiąc Pamięci Narodowej będący okazją do wspominania i upamiętniania polskich ofiar zbrodni niemieckich i sowieckich. To właśnie w kwietniu 1945 r. armie alianckie wyzwoliły więźniów kilku niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Rzeszy. My podczas spotkania chcieliśmy nie tylko wspomnieć tamte dramatyczne wydarzenia, ale także zastanowić się, co zrobić, aby nie powtórzyły się.
Program spotkania Słuchaczy KUTW 16 kwietnia 2025 składał się z dwóch części. Zapoczątkowało je otwarcie wystawy „Ofiary zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941–1944” przygotowanej przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska z Gdańska wzbogacone wystąpieniem wiceprezesa stowarzyszenia p. Przemysława Namsołka, który wygłosił okolicznościowy wykład o dramatyzmie drugowojennym na przykładzie zbrodni w Ponarach, gdzie zginęły dziesiątki tysięcy Żydów, Polaków, Litwinów.

W drugiej części wydarzenia wystąpiła p. dr Elżbieta Okońska z Wydziału Pedagogiki UKW z wykładem „Budowa ściany wokół siebie - marna sztuka”. O tolerancji i dialogu w życiu codziennym słów kilka. Nie wszyscy słowo „ tolerancja” rozumieją w ten sam sposób. Postawa dopuszczenia do siebie odmienności, nawet jeśli nie podzielamy lub nie aprobujemy danego stanowiska, nie jest powszechna. W czasie wykładu pani dr Elżbieta Okońska wyjaśniała inne pojęcia związane z tym zagadnieniem, np. akceptacja, szacunek, odmienność, podziały „ my- oni”, wrogość, odhumanizowanie, czy agresja. W ciekawy sposób wyjaśniła mechanizmy, które powodują takie postawy wśród jednostek, grup społecznych, a nawet całych narodów. Podkreślała, że tolerancja nie może być zgodą na każde zachowanie, a protestowanie przeciwko złu jest obowiązkiem każdego człowieka.