Studenci KUTW na wycieczce po ziemi chełmińskiej
Nikt nie przewidział, że w połowie maja może być tak brzydka pogoda. Jednak naszym turystom niestraszne są ulewy, wiatr i niska temperatura. W strugach deszczu wyruszyliśmy 16 maja 2025 roku na wycieczkę po ziemi chełmińskiej.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od gotyckiego Zamku Bierzgłowskiego wzniesionego w latach 1270-1305. To jedna z najstarszych obronnych budowli krzyżackich. Zamek składa się z zamku głównego, wieży bramnej, przedzamcza z główną bramą wjazdową z neogotyckim szczytem oraz baszty i otoczony jest fosą.
Następnie udaliśmy się do Chełmży. Zwiedzaliśmy gotycką bazylikę konkatedralną pod wezwaniem Świętej Trójcy. Jest jeden z najważniejszych kościołów na ziemi chełmińskiej, którego budowę rozpoczęto w 1254 roku. Po zwiedzaniu był czas wolny na kawę i ciastko w lokalnych kawiarenkach usytuowanych na rynku.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był zespół pałacowo-parkowy w Nawrze oraz znajdujący się w tej niewielkiej miejscowości gotycki kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej wzniesiony w XIV wieku z kamienia polnego.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, miejscu często odwiedzanym przez bydgoszczan. Pałac Nowy powstał pomiędzy 1832 a 1840 rokiem i stanowił rezydencję rodziny Schönborn-Alvensleben. Atrakcją Pałacu Nowego jest wystawa „Huhuczny strych”. Ekspozycję przygotowano w oparciu o zbiory Eriki i Norberta Boese. Kolekcja powstawała 50 lat i liczy 8 tys. sztuk sów wykonanych z najróżniejszych materiałów. Z kolei barokowy Pałac Stary to rezydencja zbudowana przez rodzinę Mostowskich w pierwszej połowie XVIII wieku. Tu obejrzeć można jedną z najważniejszych w kraju kolekcję zabytkowych fortepianów ze zbiorów Andrzeja Szwalbego, zasłużonego działacza i organizatora życia muzycznego Bydgoszczy. Pogoda się poprawiła, więc przyjemnie było pospacerować po parku liczącym ponad 4,5 tysiąca drzew. 60 z nich to pomniki przyrody.
Kolejna wycieczka pokazała nam, że nie trzeba dalekich wypraw, aby zobaczyć tak wiele interesujących miejsc.