Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Aktualności - informacje

50+ na drodze

Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy informuje, że w listopadzie 2019 roku odbędzie się nabór na kolejną edycję akcji prewencyjnej "50+ na drodze", prowadzonej przez policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Akcja odbędzie się w dniach 15-16 listopada 2019 roku.

Głównym celem akcji jest zapoznanie uczestników ze zmianami w przepisach ruchu drogowego, sposobem udzielania pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia i doskonalenie techniki jazdy, która wynika z postępu technicznego w wyposażeniu pojazdów. Syndrom tzw. "starego kierowcy" nie jest odzwierciedleniem wieku, ale okresem jaki minął od otrzymania pierwszych uprawnień, a w wielu przypadkach rutyny za kierownicą pojazdu.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez funkcjonariuszy bydgoskiej komendy od 2015 roku wraz z partnerami: Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Stowarzyszeniem OPONEO Motorsport - Marcinem Gagackim, który jest mistrzem sportów samochodowych oraz Damianem Dębeckim Ratownikiem Medycznym Grupy Ratownictwa AUXILIUM – Ratownictwo Medyczne z Koronowa.

Plan szkolenia:

15.11.2019 r. w godz. 17:00 - 20:00 -  świetlica KMP w Bydgoszczy, ul. Iławska 24:

  • wykład z zakresu ratownictwa medycznego w aspekcie wypadków komunikacyjnych,
  • wykład z zakresu zmian w przepisach ruchu drogowego i zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

16.11.2019 r. w godz. 9:00 - 13:30 - spotkanie uczestników przy wejściu do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, przy ul. Wyszyńskiego 54:

  • doskonalenie techniki jazdy z kierowcą rajdowym Marcinem Gagackim,
  • ćwiczenia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy oraz użycia urządzenia AED,
  • próbny egzamin mający na celu zapoznanie uczestników ze zmianami w sposobie egzaminowania.

Zapisy telefoniczne odbędą się pod numerem telefonu 52 525 57 74 w terminie od 28.10.2019 r. do 08.11.2019 r. w godzinach 08:00 - 15:00.

Ilość miejsc: 20 osób,
Wymagania: wiek - ukończone 50 lat,
Prawo jazdy: min. kategoria "B".

Szkolenie jest bezpłatne i odbywa się w ramach działań prewencyjno-edukacyjnych realizowanych przez Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy.

 

 

Wojewódzka Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej "Senior Obywatel"

Wojewódzka Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”
Bydgoszcz – 13 listopad 2019 r.
Collegium Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
ul. M. Kopernika 1

Serdecznie zapraszamy do udziału w wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy Obywatelskiej zatytułowanej „Senior Obywatel” pod patronatem JM Rektora UKW prof. dr. hab. Jacka Woźnego, Senatora RP Andrzeja Kobiaka oraz Przewodniczącej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Krystyny Lewkowicz.

Olimpiada odbędzie się 13 listopada 2019 r. na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W programie:
1.        Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”, Collegium Copernicanum, Sala 02, godz. 14.30 (uczestników Olimpiady prosimy o przybycie nie później, jak na godz. 14.15).
2.        Wykład dr. Sławomira Sadowskiego (UKW) pt.: „Tradycje samorządności w Polsce”, Collegium Copernicanum, Sala Koncertowa, godz. 16.00.
3.        Ogłoszenie wyników Olimpiady i wręczenie nagród, Senator RP Andrzej Kobiak, przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Krystyna Lewkowicz, przewodniczący Komisji Olimpiady dr Marcin Jastrzębski, godz. 16.45.

Każda organizacja senioralna (UTW, klub, dom seniora, itp.) może zgłosić do trzech reprezentantów na mail: szatkowska1@ukw.edu.pl.
W zgłoszeniu należy podać:
1. Organizację
2. Imiona i nazwiska uczestników olimpiady, ich adresy, z kodem, telefon, mail.

Dodatkową pomocą w przygotowaniu do OLIMPIADY może służyć VADEMECUM znajdujące się w załączniku do niniejszego maila!

Olimpiadę oceniać będzie komisja w składzie:
Przewodniczący: dr Marcin Jastrzębski
Członkowie: dr Iwona Mandrzejewska-Smól, dr Mirosława Szark-Eckart, dr Sławomir Łaniecki
Sekretarz: mgr Olga Cuske

Ważne!

Laureaci olimpiady wojewódzkiej wezmą udział w konkursie ogólnopolskim. Przewidziane są wspaniałe nagrody.
Do Bydgoszczy - uczestnicy olimpiady przyjeżdżają na własny koszt lub stowarzyszenia, organizacji rekomendującej.
Do Warszawy - laureaci olimpiady wojewódzkiej jadą na koszt organizatora, czyli Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.


ZAGADNIENIA DO WOJEWÓDZKIEJ OLIMPIADY WIEDZY OBYWATELSKIEJ „SENIOR OBYWATEL”

1.         Seniorzy. Obywatelski Parlament Seniorów. Gminne rady seniorów.
2.         Transformacja ustrojowa Polski.
3.         Państwo. Ojczyzna. Naród.
4.         Trójpodział władz.
5.         Systemy rządzenia.
6.         Podstawy ustroju politycznego RP
7.         System wyborczy. Kodeks wyborczy.
8.         Obywatelstwo. Prawa i obowiązki obywateli.
9.         Trzy sektory. NGO.
10.         Unia Europejska. NATO. Polska na arenie międzynarodowej.

Pytania i zagadnienia do Olimpiady powstały przy współpracy Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Organizatorzy Olimpiady:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Obywatelski Parlament Seniorów
Kujawsko - Pomorska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

13 Inauguracja Roku Akademickiego KUTW

W dniu 16 października 2019 r nowy rok akademicki 2019/2020 zainaugurował Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku UKW w Bydgoszczy. To już 13 inauguracja. KUTW istnieje od 2007 r. i przez ten okres przewinęły się już setki słuchaczy. Nadal w aktywnym gronie uczestników KUTW znajdują się ci, co pamiętają jeszcze pierwszy rok działalności. W tym roku w ławach zasiadło 330 słuchaczy, w tym kilkudziesięciu po raz pierwszy.
Inauguracja odbyła się w pięknej Sali Koncertowej Collegium Copernicanum UKW przy ul. Kopernika 1. Wśród przybyłych gości znaleźli się:
- radna Rady Miejskiej w Bydgoszczy Elżbieta Rusielewicz, która przy okazji przekazała słowa uznania dla słuchaczy KUTW od Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz odczytała okolicznościowy adres od przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy Moniki Matowskiej-Gulczyńskiej
- Danuta Rybarczyk – Wiceprzewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów
- starszy inspektor Straży Miejskiej Zbigniew Białkowski
- prof. dr hab. Andrzej Dyszak, dr hab. Andrzej Tarczyński, dr Iwona Mandrzejewska-Smól, dr Mirosława Szark-Eckardt
- uroczystość inauguracyjną poprowadzili: dr Sławomir Łaniecki, Przewodniczący Rady Programowo-Naukowej KUTW oraz Bożena Sałacińska, Przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW
Inaugurację roku akademickiego uświetnił także Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod kierunkiem Tomasza Kotwicy.
Punktem kulminacyjnym inauguracji była uroczysta immatrykulacja. W imieniu nowych słuchaczy ślubowanie złożyły panie: Wanda Kruszyna i Barbara Siadek.
Okolicznościowy referat wygłosił prof. dr hab. Aleksander Szwedek, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy w latach 1981-1982. Tytuł wystąpienia: „Człowiek – świat – język”.

Prof. dr hab. Aleksander Szwedek, wybitny filolog specjalizujący się w językoznawstwie angielskim, językoznawstwie kognitywnym i analizie dyskursu w 1957 r. ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy, a następnie podjął studia na filologii angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Po ukończeniu studiów w 1963 r. zaczął pracę w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Łódzkiego. W 1969 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. W 1975 r. przeniósł się do Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, gdzie przez 10 lat kierował Zakładem Filologii Angielskiej. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych uzyskał w 1976 r. na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1976-1978 był dziekanem Wydziału Humanistycznego WSP, a w okresie 1981-1982 rektorem tej uczelni. W latach 70. i 80. blisko współpracował z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1985 r. przeniósł się na UMK, aby objąć stanowisko kierownika Katedry Filologii Angielskiej. Piastował je do 2001 roku. W tym czasie otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a stało się to w 1988r. a następnie profesora zwyczajnego nauk humanistycznych. Był to rok 1994. Od 2005 r. pracował w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Koncert muzyki barokowej

Szanowni Państwo,


serdecznie zapraszamy na koncerty muzyki barokowej organizowane w ramach festiwalu Bydgoska Scena Barokowa, który odbywa się w legendarnym Kinie Pomorzanin na ul. Gdańskiej 10. Chcąc wyjść naprzeciw naszym słuchaczom, proponujemy ofertę dla grup powyżej 10 osób - koszt biletu wynosić będzie wówczas 15zł na osobę, przy czym normalna cena biletu to 30zł. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie zainteresowania na maila bądź telefonicznie na nr 695 114 555. Zgłoszona liczba biletów dla grupy będzie do odebrania w kasie w dniu koncertu, tam również nastąpi płatność za udział w koncercie.


Poniżej przedstawiamy harmonogram wydarzeń:


sobota 5 października, g. 18:00 - "Gościniec - ALTA VIA" - koncert instrumentalny, w programie przepiękna muzyka polska epoki baroku. Koncert wykona zespół Intemperata.


sobota 12 października g. 18:00 - "Duello per Voce e Strumento" - koncert na dwóch kontratenorów i orkiestrę barokową. Jako soliści wystąpią Michał Sławecki oraz Rafał Tomkiewicz - artyści młodego pokolenia, cieszący się już ugruntowaną renomę w świecie muzyki klasycznej w Polsce i za granicą. W programie najpiękniejsze arie epoki baroku pisane na duety wokalno-instrumentalne.


sobota 26 października g. 18:00 - "Requiem" Mateusza Zwierzchowskiego - wyjątkowy koncert będący współczesnym prawykonaniem dzieła na instrumentach historycznych, które odkrył dyrektor Andrzej Szwalbe. Polskie "requiem" epoki baroku, o którym sam dyrektor Szwalbe wypowiadał się, że mogłoby równać się ze słynnym Requiem W. A. Mozarta.


sobota 9 listopada, g. 18:00 - "La Polacchina" - koncert kompozytorów europejskich związanych z Rzeczpospolita w XVII i XVIII wieku. Program koncertu jest swoistym upamiętnieniem 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako solistka wystąpi znakomita sopranistka Sylwia Olszyńska, która w poprzednim sezonie święciła triumfy na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie.Towarzyszyć jej będzie zespół instrumentalny prowadzony przez skrzypka Aureliusza Golińskiego.


Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdą Państwo szczegółowy opis programu i biogramy artystów: https://www.bydgoskascenabarokowa.pl/


Serdecznie zapraszamy!