Galeria - słuchacze

Konferencja: „Rada seniorów – partnerstwo z samorządami”

03 października 2016
czytaj całość

1 października seniorzy wzięli udział  w konferencji „Rady seniorów – partnerstwo z samorządami”.

 W Sali Kolumnowej Sejmu RP zasiadło ponad 500 seniorów z całej Polski. Konferencja została objęta honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Wziął udział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. 

W konferencji wzięli udział przedstawiciele organizacji seniorskich, parlamentarzyści, członkowie Rady Ministrów oraz eksperci. Organizatorem wydarzenia była Komisja Polityki Senioralnej przy współudziale Ministerstw: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Spraw Wewnętrznych i AdministracjSpotkanie zorganizowała poseł Małgorzta Zwiercan, przewodnicząca sejmowej komisji Polityki Senioralnej. Bydgoszcz była reprezentowana prze Bozenę Sałacińską oraz Zenobię i Ireneusza Frelichowskich z Bydgoskiej Rady Seniorów. 

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Projekt: życia ptaków

11 lipca 2016
czytaj całość

Seniorki Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy uczestniczyły w projekcie polegającym na podglądaniu życia ptaków.

Stowarzyszenie kujawsko pomorskie centrum edukacji ekologicznej w Myślęcinku zaprosiło seniorów KUTW do udziału w projekcie zatytułowanym Birdwatching – Pokochaj Ptaki.

W piątek seniorzy mieli możliwość podglądania ptaków w ich środowisku naturalnym jakim jest leśny park kultury i wypoczynk . przewodnikiem był znany bydgoski  ornitolog, Dawid Kilon.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Koncert inauguracyjny Rzeka Muzyki

08 lipca 2016
czytaj całość

Od trzech lat grupa melomanów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy uczestniczy w  koncertach z cyklu "Rzeka Muzyki".

Pierwszy w tym roku koncert zainaugurowali poznańscy śpiewacy z  zespołu Bellezza Opera Trio. Za wykonanie słynnych arii na sopran, tenor i baryton zebrali owacje na stojąco.

W poprzednich latach koncerty z cyklu “Rzeka Muzyki” prowadziła Dominika Matuszak. Tym razem wraz z ojcem,Waldemarem Matuszakiem przysłuchiwała się występom artystów. W poprzednich edycjach muzycy występowali na statku “Jantar”. W tym roku koncerty odbywać się będą ze sceny dobudowanej do bulwaru Brdy. Nie zmienił się natomiast klimat i popularność plenerowego koncertu. Jak w poprzednich latach, już przed jego rozpoczęciem, w amfiteatrze zabrakło miejsc dla melomanów. Bulwary i most im. Jana Kiepury były zatłoczone!

Dziewięć koncertów zaplanowanych na lato prowadzić będą: dziennikarz telewizyjnej Dwójki, konferansjer i producent  “Rzeki Muzyki” - Jacek Pawlewski oraz znana z wielu seriali telewizyjnych m.in. “Barwy szczęścia” - Malwina Turek. Gromkimi brawami nagradzani byli  bohaterowie plenerowego koncertu: Agnieszka Adamczak - Hutek(sopran), Marcin Hutek (baryton) oraz Mikołaj Adamczak (tenor). Rodzinne trio tworzy zespół Bellezza Opera Trio.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Koperta Życia

25 maja 2016
czytaj całość

Prezydent Rafał Bruski wraz z przewodniczącym Bydgoskiej Rady Seniorów, Ireneuszem Frelichowskim, oraz Zdzisławem Tylickim, prezesem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zainaugurowali nowy program pod nazwą Bydgoska Koperta Życia. Tysiąc kopert trafiło już do seniorek w związku ze zbliżającym się Dniem Matki. Program ma ułatwić ratownikom medycznym i lekarzom udzielenie szybszej pomocy ratunkowej osobom przewlekle chorym, starszym i samotnym.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

IV Marsz Nordic Walking Studentów UTW 2016

09 maja 2016
czytaj całość

Seniorzy KUTW oraz przedstawiciele innych bydgoskich UTW wzięli  udział w IV Marszu „Nordic Walking Studentów UTW 2016”. Organizatorem głównym marszu jest Stowarzyszenie „Akademia Złotego Wieku" działająca przy  Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Wejherowie. W  marszu z Fordonu do Ostromecka udział wzięło kilkudziesięciu  seniorów z Kazimierzowskiego UTW,  Agory Nestora przy MCK,  Klubu  Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka”, UTW przy UTP oraz niezrzeszeni. Kijkarze przemaszerowali w bardzo dobrym czasie 5-cio kilometrową trasę  z Rynku w Starym Fordonie do Pałacu w Ostromecku.  Tu nastąpił wypoczynek na świeżym powietrzu i pokrzepienie się napojami chłodzącymi. Imprezę zakończyły śpiewy i tańce.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Program "Seniorzy potrafią". Seniorki KUTW przed kamerą TVB

18 kwietnia 2016
czytaj całość

Redaktor Grażyna Rakowicz z Telewizji Bydgoszcz nagrywała z seniorkami Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku materiał z zajęć z samoobrony do programu "Seniorzy potrafią". 
Tematem przewodnim programu będzie obrona seniorów przed oszustami i rabusiami. Nagranie w sali gimnastycznej przedstawia zajęcia z samoobrony seniorek KUTW. Ćwiczenia prowadził instruktor Sławomir Nowak Wydziału Prewencji KM Policji w Bydgoszczy. 

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Korona im z głowy nie spadła

18 kwietnia 2016
czytaj całość

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy byli gośćmi sieci Burger King.  Szefostwo restauracji w podzięce za promowanie przez KUTW znaku firmowego przygotowało dla naszych seniorek z KUTW oraz członkiń zespołu tańców dawnych KAZIMIERKI słodki poczęstunek.

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wiekuwystępują w reklamowych koronach sieci Burger Kingod trzech lat, a wszystko to ma miejsce podczasimienin Króla Kazimierza Wielkiego.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Pierwsza w sezonie wyprawa rowerowa seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy

18 kwietnia 2016
czytaj całość

Seniorzy  odkurzyli rowery po zimowej przerwie. We wtorek na starcie rajdu zgłosiło się 20  uczestników. Wśród cyklistów byli też przedstawiciele innych uczelni, UTP, MCK, WSG.

Trasa liczyła ok. 19 km.  Prowadziła z Lasu Gdańskiego do Smukały i Czyżkówka przez Myślęcinek, Rynkowo, Piaski, Opławiec. Część trasy biegła lasem. Rowerzyści podziwiali uroczy przełom Brdy i cmentarz ofiar obozu w Smukale. Drewnianą kładką przez Brdę przeprawiono  się do sanatorium pulmonologicznego. Tam zatrzymano się, aby podziwiać ciekawą architekturę tej powstałej w 1905 roku lecznicy. Po krótkim odpoczynku i wypiciu kawy udaliśmy się w drogę powrotną. Trasa  biegła wzdłuż  węzła zachodniego. Tam uczestnicy w dobrej kondycji i nastrojach rozjechali się w swoich kierunkach.

Dyscyplina była wzorowa, humory też. Do zobaczenia w maju - mówi organizator wypraw rowerowych -Andrzej Zasada.


Edwin Bir i Basia Kowalczyk (UTP)

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Senioraki sadzeniaki

18 kwietnia 2016
czytaj całość

Seniorki Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez kierownictwo jednego z bydgoskich galerii handlowych.
Spotkanie odbywało się w specjalnie przygotowanej sali. Pobyt uświetnił poczęstunek oraz prezencie dla uczestników. Gustowne fartuszki i firmowe koszulki. Pracownicy galerii podzielili się z seniorami swoją pasją ogrodniczą. KUTW-wiecze własnoręcznie zasadzony kwiaty zabrali ze sobą do domu.
Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Seniorzy KUTW wzięli udział w projekcie BIRDWATCHING – POKOCHAJ PTAKI

18 kwietnia 2016
czytaj całość

Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej  zaprosiło  w środę, 13 kwietnia 25 słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do Myślęcinka.  Wraz z seniorami z 5  innych UTW  wzięli udział w projekcie zatytułowanym BIRDWATCHING – POKOCHAJ PTAKI.

Wszystkie grupy  miały możliwość podglądania ptaków w środowisku naturalnym.  Przewodnikiem był znany ornitolog, Dawid Kilon. 

Następne zajęcia odbędą  się  na terenie miasta. Przewidziany jest cykl 7 spotkań. Organizator zapewnia, że podczas spacerów, każdy uczestnik wyposażony będzie w lornetki, lunety oraz atlasy ptaków.  Pomoże to  w obserwacji i katalogowaniu ptaków.
Celem projektu jest poprawienie świadomości społeczeństwa, a szczególnie seniorów poprzez poszerzenie wiadomości i umiejętności w zakresie birdwatchingu. Ma to na celu  rozwijanie poczucia odpowiedzialności i potrzeby w obcowania ze środowiskiem naturalnym.  Szkolenie ma na celu wprowadzenie nawyków proekologicznych w życiu codziennym oraz dostrzeganie wpływu  aktywności  innych na stan środowiska - mówi Agnieszka Peplińska.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz