Galeria - słuchacze

Seniorzy z KUTW promowali Bydgoszcz na Ukrainie, w Truskawcu i Lwowie.

11 grudnia 2017
czytaj całość

Do sanatorium „Szachtar” w Truskawcu na Ukrainie wyjechali podreperować zdrowie liderzy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Bydgoszcz reprezentowała przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska. Organizatorem wyjazdu było biuro podróży "GOLD TOUR".
Truskawiec to kurort położony na malowniczym przedgórzu Karpat. Niecałe 100 km dzieli go od Lwowa. Obiekt należy do najlepszych sanatoriów na Ukrainie. Renomę zawdzięcza najnowocześniejszej aparaturze medycznej.

czytaj całość…

Nowa Grupa Teatralno - Kabaretowa "Trzeci Oddech"

05 grudnia 2017
czytaj całość

W Dzień Seniora zadebiutowała nasza nowa Grupa Teatralno - Kabaretowa "Trzeci Oddech". W jej składzie jest  pięć osób z nazwiskiem na literę "K" i jedna na "J", czyli: Kazubowska, Kochańska, Kochański, Kowalczyk, Kulas i Jaworska. Grupa ze swoim debiutanckim programem wystąpiła w Centrum Trzeciego Wieku im. Sue Ryder w Fordonie.

czytaj całość…

Żywa lekcja historii

14 listopada 2017
czytaj całość

"W co ubierał się polski rycerz w XV wieku" to temat wykładu, który zaprezentował seniorom Przewodniczący Rady Naukowo - Programowej  Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - dr Adam Kosecki.

czytaj całość…

Spotkanie historyczne "IV Iwan Groźny"

30 października 2017
czytaj całość

Nasza słuchaczka, dr Hanna Malinowska przeprowadziła spotkanie historyczne w Klubie Casimirus. Tematem rozważań był Iwan IV Groźny. Planowane są kolejne wykłady. Zdobywamy wiedzę przed wyjazdem do Sankt Petersburga. 

czytaj całość…

Konferencja "Ochrona zdrowia i profilaktyka w świetle obowiązujących przepisów"

23 października 2017
czytaj całość

W sali sesyjnej bydgoskiego ratusza odbyła się zorganizowana przez Bydgoską Radę Seniorów konferencja pt. „Ochrona zdrowia i profilaktyka w świetle obowiązujących przepisów”. Uczestniczyli w niej seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów Seniora i kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowali: Lidia Pielarska, Bożena Sałacińska i Andrzej Zasada.

czytaj całość…

Wykład ”Zastawka to życie”

23 października 2017
czytaj całość

W październiku słuchacze KUTW wysłuchali wykładu pt. ”Zastawka to życie”. Wykład sponsorowany był przez Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Warszawy. Na wykładzie obecna była prezes Krystyna Lewkowicz. Wykład w ramach kampanii przybliżającej problemy związane z chorobami  serca przedstawił prof. dr hab. n. med. Jacek Kubica. Pan profesor specjalizuje się w leczeniu interwencyjnym choroby wieńcowej i wad zastawkowych serca. Pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy. Pełni tam funkcję Kierownika Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych.

czytaj całość…

Zajęcia z rękodzieła artystycznego

23 października 2017
czytaj całość

Podczas pierwszych zajęć w nowym roku akademickim z rękodzieła artystycznego panie wykonywały piękne kwiaty z krepy, które na koniec zajęć wpięły we włosy.

Małgorzata Bruzda zaprasza na bezpłatne zajęcia w każdy wtorek o godz. 13.00. Spotkania odbywają się w naszej sali 016, w budynku E, przy ul. Chodkiewicza 30. Mile widziane są stałe uczestniczki zajęć oraz osoby, które od niedawna należą do naszej społeczności.

czytaj całość…

Gawędy historyczne na KUTW

19 października 2017
czytaj całość

"My pierwsza brygada" to jedna z piosenek, którą zaśpiewali na zajęciach miłośnicy gawęd historycznych. Lekcje prowadzi bezpłatnie Małgorzata Jarocińska, wybitna bydgoska nauczycielka  historii. Za swoją działalność uhonorowana została medalem „Pro Patria”. To szczególne wyróżnienie otrzymała „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

"Sprawa polska w czasie I wojny światowej" to temat pierwszego spotkania słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy, z historią w nowym roku akademickim 2017/18. Małgorzata Jarocińska realizowany temat przeplatała recytacją wierszy, które związane były z omawianym okresem historycznym. Gromkimi brawami nagrodzona była Jej recytacja wierszy: Leopolda Staffa pt. "Polsko, Ty już nie jesteś niewolnicą" oraz Edwarda Słońskiego - "Ta, co nie zginęła".

Seniorzy mieli okazję aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Wspólnie z prowadzącą zaśpiewali piosenki: "Raduje się serce, raduje się dusza", "Wojenko, wojenko", "O mój rozmarynie", "Kiedy Polska żyje w nas".

Taka globalna, ciekawa prezentacja tematów historycznych cieszy się ogromnym zainteresowaniem studentów - seniorów. Na każdym spotkaniu z Małgorzatą Jarocińską sala jest pełna.

Zajęcia odbywają się regularnie, co dwa tygodnie. Zawsze we wtorek o godz. 11.00. Kolejne, odbędzie się dnia 31 października.

czytaj całość…

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

12 października 2017
czytaj całość

11 października 2017 roku w sali koncertowej Copernicanum odbyła się inauguracja roku akademickiego Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Łącznie w szeregi KUTW w tym roku wstąpiło 340 osób. Podczas wydarzenia JM Rektor prof. dr hab. Jacek Woźny nominował na stanowisko Przewodniczącego Rady Naukowo-Programowej KUTW dra Adama Koseckiego.

Najważniejszym punktem inauguracji była immatrykulacja słuchaczy KUTW. W trakcie uroczystości wręczono podziękowania wyróżnionym seniorom. Wykład inauguracyjny Walory turystyczne Kanału Bydgoskiego wygłosił mgr Tomasz Izajasz, Kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Po zakończeniu oficjalnej części inauguracji słuchacze mieli okazję wysłuchać koncertu fortepianowego w wykonaniu Jacka Szczepańskiego.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz