Galeria - słuchacze

Kujawsko - Pomorska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów spotkała się z Prezydentem Torunia

12 października 2017
czytaj całość

W 2040 roku w kujawsko-pomorskim seniorzy mogą stanowić nawet 27% społeczeństwa. O działaniach, które należy podejmować w polityce senioralnej rozmawiali prezydent Michał Zaleski oraz przedstawiciele Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i Toruńskiej Rady Seniorów.

Obywatelski  Parlament Seniorów (OPS) jest inicjatywą największych i najbardziej reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce. Należą do nich: Uniwersytety Trzeciego Wieku, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminne rady seniorów.

W skład Kujawsko - Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów OPS wchodzą: Janina Lackner, Barbara Olejniczak, Lidia Pielarska oraz Bożena Sałacińska.

 

czytaj całość…

Konferencja senioralna w Sejmie

05 października 2017
czytaj całość

W dzień po III Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbyła się konferencja zorganizowana przez poseł Małgorzatę Zwiercan, przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Tematem przewodnim były "Najpilniejsze potrzeby i oczekiwania seniorów w Polsce".

Uroczystego otwarcia konferencji w zastępstwie nieobecnego Marszałka Sejmu, dokonała organizatorka spotkania, posłanka Małgorzata Zwiercan w towarzystwie dr Anny Jakrzewskiej - Sawińskiej. 

Kierunki polityki społecznej wobec osób starszych zaprezentowała Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  

czytaj całość…

Seniorzy z Bydgoszczy wzięli udział w III Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

05 października 2017
czytaj całość

1 października, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, odbyła się III Plenarna Sesja II Kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Miejscem obrad była sala konferencyjna Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN" w Warszawie.

Gości i parlamentarzystów OPS przywitała przewodnicząca OPS, Krystyna Lewkowicz. Uroczystego otwarcia dokonała Prezydent m.st. Warszawy, prof. Hanna Gronkiewicz - Walz.

Bożena Sałacińska, przewodnicząca Kujawsko - Pomorskiej Delegatury zaapelowała do delegatów o podjęcie inicjatywy w zakresie powoływaniu delegatur tam, gdzie one jeszcze nie powstały.

czytaj całość…

„Akcja Innowacja” w TVP3 Bydgoszcz

27 września 2017
czytaj całość

W programie „Akcja Innowacja” w TVP3 Bydgoszcz uczestniczyła Bożena Sałacińska, przewodnicząca Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dr Elżbieta Kościńska z Zakładu Pedagogiki Społecznej UKW i dr Ludmiła Zając – Lamparska z Katedry Psychologii Rozwoju Człowieka UKW.

Tematem odcinka były innowacyjne działania prospołeczne na rzecz osób starszych. Program składał się z dwóch części. W każdej zaproszeni do programu goście dyskutowali na zaproponowane tematy.

Część pierwsza poświęcona była opiece i wsparciu osób starszych. Gośćmi byli: dr Elżbieta Kościńska z Zakładu Pedagogiki Społecznej UKW, Jakub Danielewicz - wójt gminy Unisław, Jacek Habant z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Stanisław Sobecki z Zespołu Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia w Bydgoszczy.

Druga część programu poświęcona była aktywizacji seniorów. W dyskusji wzięli udział: dr Elżbieta Kościńska, Bożena Sałacińska - przewodnicząca Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dr Ludmiła Zając – Lamparska z Katedry Psychologii Rozwoju Człowieka UKW w Bydgoszczy oraz Jacek Habant występujący również wcześniej. W programie pojawiały się materiały filmowe prezentujące konkretne przykłady działań na rzecz osób starszych. Jednym z nich był filmik z pokazu mody, w którym brali udział słuchacze KUTW!

 

czytaj całość…

Seniorzy KUTW okazali serce rodzinie z Sośna

11 września 2017
czytaj całość

Mija miesiąc od huraganu, który zniszczył zabudowania wsi Sośno. Przebywający na wczasach w Jastarni seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy postanowili pomóc najbardziej poszkodowanym mieszkańcom wsi.
W rozmowach koleżeńskich pojawiał się temat rozmiarów strat jakie wyrządził huragan w naszym województwie. Zaproponowałem zbiórkę pieniędzy – mówi Bożena Kowalska.
Poszkodowaną rodzinę o niskich dochodach wytypowała żona sołtysa, Zenona Marton. Jej zdaniem najbardziej ucierpieli od nawałnicy emeryci Regina i Waldemar Winieccy. Wiatr zerwał z ich domu pół dachu. Porobił też ogromne spustoszenia w obejściu. Ucierpiały też plony – relacjonuje Janina Lackner.
Efekt zbiorki przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Poprosiłam właściciela firmy DAROBUS, Dariusza Kamińskiego, aby w drodze powrotnej do Bydgoszczy nadłożył drogi. Chciałam, aby seniorzy osobiście wręczyli Reginie Winieckiej laurkę i zebrane pieniądze. Na miejscu naszła mnie taka refleksja. Na co dzień Polacy są bardzo podzieleni. W sytuacjach kryzysowych potrafimy być jednak solidarni. Radość sprawiła naszym seniorom możliwości niesienia pomocy ludziom dotkniętym tragedią – mówi przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska.
Nie spodziewałam się wizyty tylu obcych mi ludzi. Myślałam, że może przyjedzie kilka osób. Tymczasem na moim podwórku zjawiło się 30 sympatycznych seniorów z Kazimierzowskiego UTW w Bydgoszczy. Byłam tak zaaferowana, że zapomniałam poczęstować ich specjalnie upieczonym na ta okazję ciastem. Wzruszyłam się, że obcy ludzie okazali mi tyle serca – opowiada ze łzami w oczach Regina Winiecka.

czytaj całość…

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy na planie filmu reklamowego

21 sierpnia 2017
czytaj całość

Znane Studio Filmowe BlackFish zaprosiło do współpracy dwójkę seniorów KUTW z Bydgoszczy. Bożena i Miłosz Sałacińscy na planie filmu reklamowego wcielili w rolę dziadków.
- W spocie reklamowym, w którym wzięłam udział razem z mężem reżyser zaproponował nam rolę zgodnie z naszym wiekiem. Na planie filmowym wcielamy się w rodziców sympatycznego, młodego małżeństwa. Mamy również parę rozbrykanych wnuków. Nasza rola polegała na stworzeniu ciepłej, rodzinnej atmosfery w różnego rodzaju sytuacjach życiowych. Filmik będzie wyświetlany od jesieni w bydgoskich kinach - mówi filmowa babcia, Bożena Sałacińska.
Zleceniodawcą reklamówki była jedna z bydgoskich firm handlujących drzwiami i oknami. Plan filmowy przedstawiał życie rodzinne w domku za miastem.

czytaj całość…

Urlopów nie udziela się! Rowerzyści na urlop mogą udać się najwcześniej w listopadzie.

20 lipca 2017
czytaj całość

Realizując program poznawania gmin sąsiadujących z Bydgoszczą wybraliśmy się do południowych sąsiadów. Pociąg zawiózł nas do Nowej Wsi Wielkiej. Tam zwiedziliśmy miejscowość, odwiedziliśmy będący w remoncie kościół. Jego historię przedstawił nam nadzorujący remont konserwator zabytków. Następnym punktem programu była wizyta w Urzędzie Gminy, gdzie czekały na nas niespodzianki: kawa, słodki poczęstunek, folderki i przewodniki przedstawiające atrakcje gminy.

Po raz pierwszy podczas naszych licznych wypadów zaszczycił nas swoją obecnością Wójt Gminy, Wojciech Oskwarek, który opowiedział nam o planach gminy na przyszłość. Historię i kulturę gminie przybliżył nam pracownik Urzędu Gminy, Łukasz Michalik.

W drodze powrotnej do Bydgoszczy, już na rowerach, zobaczyliśmy bazę paliwową Nowa Wieś Wielka zaopatrującą w paliwo kilka województw. Dalsze kilometry trasy wiodły Puszczą Bydgoską przez Dobromierz, Piecki, Brzozę, Przyłęki, Zielonkę, Trzciniec.

Na następną wycieczkę zapraszamy 8 sierpnia br. Szczegóły wkrótce w komunikatach.

czytaj całość…

Seniorzy podarowali dzieciom trochę radości. Wzięli udział w akcji “Uszyj jasia dla Jasia”.

13 lipca 2017
czytaj całość

Seniorzy wspólnie z innymi mieszkańcami Bydgoszczy uszyli 246 poszewek na poduszki.  Kolorowe powłoczki  trafiły do kilku  Oddziałów dziecięcych szpitala im. Jurasza. W poniedziałek odbyło się przekazanie uszytych jaśków dzieciom ze szpitala im. Antoniego Jurasza. W zorganizowanej przez Zielone Arkady akcji “Uszyj Jasia” uszyto 246 poszewek na poduszki. Trafiły  one na sale Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Kliniki Pediatrii Alergologii i Gastroenterologii oraz  Kliniki Psychiatrii.
Do tej społecznej akcji przyłączyli się również  słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 
Swoim zaangażowaniem chcieliśmy przyczynić się do radości maluchów przebywająch w szpitaluAkcja "Uszyj Jasia" pozwoliła już na uszycie ponad 12 tysięcy poszewek dla szpitali i hospicjów pediatrycznych w całej Polsce. Do tej puli z dumą doliczyć można prawie 246 sztuk, uszytych w Zielonych Arkadach w Bydgoszczy - powiedziała Barbara Piłat z KUTW.
- Dla dzieci przebywających w szpitalu mały, kolorowy jaś, to coś więcej niż tylko poduszka. To odrobina tak potrzebnej tam radości i optymizmu. –mówiła Iwona Mroczek, dyrektor Zielonych Arkad.

czytaj całość…

Seniorzy odwiedzili wernisaż malarskie "Niepokorny"

26 czerwca 2017
czytaj całość

Studenci trzeciego wieku mieli ostatnio przyjemność odwiedzić wernisaż malarski "Niepokorny". Autorem obrazów jest Zbigniew Wypijewsk, znanym i cenionym artysta outsider. W maju otrzymał prestiżową nagrodę "Osobowość KUTW". Był także dwukrotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu malarskiego im. Teofila Ociepki. Wiele muzeów zakupuje jego prace i wystawia w swoich galeriach. Ludzie mówią o nim, że jest jednym z najbardziej obiecujących odkryć kręgu art brut. „Zbyszek jest zawsze uśmiechnięty, pełen niespożytej energii, wciąż pełen zachwytu dla świata” - mówiła Katarzyna Wolska. Jego prace można oglądać w Salonie Hoffmana przy Placu Kościeleckich 6. 

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz