Galeria - słuchacze

„Akcja Innowacja” w TVP3 Bydgoszcz

27 września 2017
czytaj całość

W programie „Akcja Innowacja” w TVP3 Bydgoszcz uczestniczyła Bożena Sałacińska, przewodnicząca Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dr Elżbieta Kościńska z Zakładu Pedagogiki Społecznej UKW i dr Ludmiła Zając – Lamparska z Katedry Psychologii Rozwoju Człowieka UKW.

Tematem odcinka były innowacyjne działania prospołeczne na rzecz osób starszych. Program składał się z dwóch części. W każdej zaproszeni do programu goście dyskutowali na zaproponowane tematy.

Część pierwsza poświęcona była opiece i wsparciu osób starszych. Gośćmi byli: dr Elżbieta Kościńska z Zakładu Pedagogiki Społecznej UKW, Jakub Danielewicz - wójt gminy Unisław, Jacek Habant z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Stanisław Sobecki z Zespołu Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia w Bydgoszczy.

Druga część programu poświęcona była aktywizacji seniorów. W dyskusji wzięli udział: dr Elżbieta Kościńska, Bożena Sałacińska - przewodnicząca Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dr Ludmiła Zając – Lamparska z Katedry Psychologii Rozwoju Człowieka UKW w Bydgoszczy oraz Jacek Habant występujący również wcześniej. W programie pojawiały się materiały filmowe prezentujące konkretne przykłady działań na rzecz osób starszych. Jednym z nich był filmik z pokazu mody, w którym brali udział słuchacze KUTW!

 

czytaj całość…

Seniorzy KUTW okazali serce rodzinie z Sośna

11 września 2017
czytaj całość

Mija miesiąc od huraganu, który zniszczył zabudowania wsi Sośno. Przebywający na wczasach w Jastarni seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy postanowili pomóc najbardziej poszkodowanym mieszkańcom wsi.
W rozmowach koleżeńskich pojawiał się temat rozmiarów strat jakie wyrządził huragan w naszym województwie. Zaproponowałem zbiórkę pieniędzy – mówi Bożena Kowalska.
Poszkodowaną rodzinę o niskich dochodach wytypowała żona sołtysa, Zenona Marton. Jej zdaniem najbardziej ucierpieli od nawałnicy emeryci Regina i Waldemar Winieccy. Wiatr zerwał z ich domu pół dachu. Porobił też ogromne spustoszenia w obejściu. Ucierpiały też plony – relacjonuje Janina Lackner.
Efekt zbiorki przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Poprosiłam właściciela firmy DAROBUS, Dariusza Kamińskiego, aby w drodze powrotnej do Bydgoszczy nadłożył drogi. Chciałam, aby seniorzy osobiście wręczyli Reginie Winieckiej laurkę i zebrane pieniądze. Na miejscu naszła mnie taka refleksja. Na co dzień Polacy są bardzo podzieleni. W sytuacjach kryzysowych potrafimy być jednak solidarni. Radość sprawiła naszym seniorom możliwości niesienia pomocy ludziom dotkniętym tragedią – mówi przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska.
Nie spodziewałam się wizyty tylu obcych mi ludzi. Myślałam, że może przyjedzie kilka osób. Tymczasem na moim podwórku zjawiło się 30 sympatycznych seniorów z Kazimierzowskiego UTW w Bydgoszczy. Byłam tak zaaferowana, że zapomniałam poczęstować ich specjalnie upieczonym na ta okazję ciastem. Wzruszyłam się, że obcy ludzie okazali mi tyle serca – opowiada ze łzami w oczach Regina Winiecka.

czytaj całość…

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy na planie filmu reklamowego

21 sierpnia 2017
czytaj całość

Znane Studio Filmowe BlackFish zaprosiło do współpracy dwójkę seniorów KUTW z Bydgoszczy. Bożena i Miłosz Sałacińscy na planie filmu reklamowego wcielili w rolę dziadków.
- W spocie reklamowym, w którym wzięłam udział razem z mężem reżyser zaproponował nam rolę zgodnie z naszym wiekiem. Na planie filmowym wcielamy się w rodziców sympatycznego, młodego małżeństwa. Mamy również parę rozbrykanych wnuków. Nasza rola polegała na stworzeniu ciepłej, rodzinnej atmosfery w różnego rodzaju sytuacjach życiowych. Filmik będzie wyświetlany od jesieni w bydgoskich kinach - mówi filmowa babcia, Bożena Sałacińska.
Zleceniodawcą reklamówki była jedna z bydgoskich firm handlujących drzwiami i oknami. Plan filmowy przedstawiał życie rodzinne w domku za miastem.

czytaj całość…

Urlopów nie udziela się! Rowerzyści na urlop mogą udać się najwcześniej w listopadzie.

20 lipca 2017
czytaj całość

Realizując program poznawania gmin sąsiadujących z Bydgoszczą wybraliśmy się do południowych sąsiadów. Pociąg zawiózł nas do Nowej Wsi Wielkiej. Tam zwiedziliśmy miejscowość, odwiedziliśmy będący w remoncie kościół. Jego historię przedstawił nam nadzorujący remont konserwator zabytków. Następnym punktem programu była wizyta w Urzędzie Gminy, gdzie czekały na nas niespodzianki: kawa, słodki poczęstunek, folderki i przewodniki przedstawiające atrakcje gminy.

Po raz pierwszy podczas naszych licznych wypadów zaszczycił nas swoją obecnością Wójt Gminy, Wojciech Oskwarek, który opowiedział nam o planach gminy na przyszłość. Historię i kulturę gminie przybliżył nam pracownik Urzędu Gminy, Łukasz Michalik.

W drodze powrotnej do Bydgoszczy, już na rowerach, zobaczyliśmy bazę paliwową Nowa Wieś Wielka zaopatrującą w paliwo kilka województw. Dalsze kilometry trasy wiodły Puszczą Bydgoską przez Dobromierz, Piecki, Brzozę, Przyłęki, Zielonkę, Trzciniec.

Na następną wycieczkę zapraszamy 8 sierpnia br. Szczegóły wkrótce w komunikatach.

czytaj całość…

Seniorzy podarowali dzieciom trochę radości. Wzięli udział w akcji “Uszyj jasia dla Jasia”.

13 lipca 2017
czytaj całość

Seniorzy wspólnie z innymi mieszkańcami Bydgoszczy uszyli 246 poszewek na poduszki.  Kolorowe powłoczki  trafiły do kilku  Oddziałów dziecięcych szpitala im. Jurasza. W poniedziałek odbyło się przekazanie uszytych jaśków dzieciom ze szpitala im. Antoniego Jurasza. W zorganizowanej przez Zielone Arkady akcji “Uszyj Jasia” uszyto 246 poszewek na poduszki. Trafiły  one na sale Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Kliniki Pediatrii Alergologii i Gastroenterologii oraz  Kliniki Psychiatrii.
Do tej społecznej akcji przyłączyli się również  słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 
Swoim zaangażowaniem chcieliśmy przyczynić się do radości maluchów przebywająch w szpitaluAkcja "Uszyj Jasia" pozwoliła już na uszycie ponad 12 tysięcy poszewek dla szpitali i hospicjów pediatrycznych w całej Polsce. Do tej puli z dumą doliczyć można prawie 246 sztuk, uszytych w Zielonych Arkadach w Bydgoszczy - powiedziała Barbara Piłat z KUTW.
- Dla dzieci przebywających w szpitalu mały, kolorowy jaś, to coś więcej niż tylko poduszka. To odrobina tak potrzebnej tam radości i optymizmu. –mówiła Iwona Mroczek, dyrektor Zielonych Arkad.

czytaj całość…

Seniorzy odwiedzili wernisaż malarskie "Niepokorny"

26 czerwca 2017
czytaj całość

Studenci trzeciego wieku mieli ostatnio przyjemność odwiedzić wernisaż malarski "Niepokorny". Autorem obrazów jest Zbigniew Wypijewsk, znanym i cenionym artysta outsider. W maju otrzymał prestiżową nagrodę "Osobowość KUTW". Był także dwukrotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu malarskiego im. Teofila Ociepki. Wiele muzeów zakupuje jego prace i wystawia w swoich galeriach. Ludzie mówią o nim, że jest jednym z najbardziej obiecujących odkryć kręgu art brut. „Zbyszek jest zawsze uśmiechnięty, pełen niespożytej energii, wciąż pełen zachwytu dla świata” - mówiła Katarzyna Wolska. Jego prace można oglądać w Salonie Hoffmana przy Placu Kościeleckich 6. 

czytaj całość…

Powtórka z historii Polski

21 czerwca 2017
czytaj całość

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy powtarzają i uczą się na nowo historii Polski dzięki Małgorzacie Jarocińskiej, emerytowanej nauczycielce tego przedmiotu.
W maju 2016 roku Małgosia otrzymała Medal "Pro Patria". Jest  to wyróżnienie dla osób zasłużonych dla ojczyzny. Medal wręczył Jej wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz w imieniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W maju 2017 roku nasza nauczycielka historii otrzymała tytuł "Osobowość KUTW". Jest to forma podziękowania Jej za bezpłatne prowadzenie ciekawych zajęć z naszymi słuchaczami. Wyróżnienie to zostanie wręczone przez prof. Bernarda Mendlika podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego 2016/2017.
Ostatnie zajęcia z historii Małgosia poprowadziła w plenerze. Przy pomniku Króla Kazimierza Wielkiego, opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach z życia króla, które miały bezpośredni wpływ na historię
naszego miasta. Lekcja historii zakończyła się na Wyspie Młyńskiej.
Zdjęcia i tekst: Bożena Sałacińska

czytaj całość…

Nagroda Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego dla Bożeny Sałacińskiej

20 czerwca 2017
czytaj całość

Nagroda Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego dla Bożeny Sałacińskiej, przewodniczącej Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego UTW w Bydgoszczy.
W poniedziałek, 19 czerwca, odbyła się w CKK Jordanki w Toruniu Gala Nagród Marszałka. Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zostały przyznane najbardziej prestiżowe nagrody i wyróżnienia za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej, społecznej, profesjonalnej i biznesowej.
Wyróżnienie otrzymała Bożena Sałacińska, przewodnicząca Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Marszałek Piotr Całbecki docenił jej działalność na rzecz społeczności senioralnej i integrację środowiska. Dzięki zaangażowaniu Bożeny Sałacińskiej Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działający w strukturach UKW należy do wiodących w regionie.  

czytaj całość…

Seniorki z KUTW w ramach ogólnopolskiej akcji "Uszyj jasia" szyły jaśki dla ciężko chorych dzieci

29 maja 2017
czytaj całość

Dyrekcja Galerii Zielone Arkady zaprosiła do udziału w akcji pt. „Uszyj jasia” siedem seniorek Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Akcja miała na celu podniesienie estetyki szpitalnych oddziałów dziecięcych w Bydgoszczy. Pomysłodawczynią tej ogólnopolskiej akcji jest Natalia Bielawska, mama 5-letniego Bruna. Jej efekty oraz radość dzieci przerosły najśmielsze oczekiwania. Dzięki niej do szpitali, domów dziecka i hospicjów w całej Polsce trafiło już około
12 tys

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz