Galeria - słuchacze

Seniorzy w podróży życia do Chin

04 maja 2017
czytaj całość

Flaga Polski dzięki seniorom z Bydgoszczy załopotała  nad placem Niebiańskiego Pokoju w Pekinie. W podróż życia do Chin wybrała się grupa słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy. Seniorzy z KUTW oszczędzali na tą wyprawę przez długie miesiące.

Wycieczka wyruszyła 20 kwietnia z lotniska Chopina w Warszawie.  Samolot LOT-u  leciał do Pekinu  9 godzin. Poza stolicą Państwa Środka w programie wycieczki było zwiedzanie Muru Chińskiego w Badaling oraz miast: Datong, Pingayo i Taiyuan. Podróże po Chinach seniorzy odbywali pociągiem, autokarem, meleksem i  rykszą.

 

czytaj całość…

Fotografia ojczysta Bogdana Dąbrowskiego

10 kwietnia 2017
czytaj całość

W Galerii Sztuki Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbył się wernisaż fotografii Bogdana Dąbrowskiego.

Otwarcia wystawy dokonała pani Barbara Maklakiewicz. Autor wystawy „Zielone Perły – fotografia ojczysta” powiedział m.in. “Bydgoszcz ma niezwykłe szczęście. Nasi przodkowie ulokowali osadę w pięknym, choć groźnym miejscu. Pięknym przyrodniczo, groźnym politycznie. W rytmie mijających stuleci przyroda i krajobraz ulegały stopniowym zmianom za sprawą ręki człowieka. W XXI wiek weszliśmy mając wokół miasta piękny, atrakcyjny krajobrazowo i różnorodny ekologicznie region. W promieniu dwudziestu kilometrów wytyczono kilkanaście rezerwatów przyrody, najczęściej w Dolinie Wisły, Noteci, Kanału Bydgoskiego. Na północ od miasta rozciąga się najważniejszy obszar lasów, głównie sosnowych – Bory Tucholskie. W kierunku południowo-wschodnim rozciąga się Puszcza Bydgoska.

czytaj całość…

KUTW z wizytą we Włocławku

10 kwietnia 2017
czytaj całość

Przedstawiciele Kujawsko - Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów gościli we Włocławku. Prezydium delegatury reprezentowali: Bożena Sałacińska z Bydgoszczy, Jerzy Nowacki z Włocławka i Zbigniew Chwaliński z Torunia.Członkowie delegatury OPS zostali zaproszeni przez słuchaczy Włocławskiego Uniwersytetu Seniora na swój wykład. Problem przemocy wobec seniorów i możliwościach ich wsparcia przedstawiła, Agnieszka Łoboda, Dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku. Bożena Sałacińska, przewodnicząca Kujawsko - Pomorskiej Delegatury OPS, zapoznała włocławian z działaniami podejmowanymi przez Prezydium OPS oraz regionalne struktury.

czytaj całość…

Seniorzy - seniorom

10 kwietnia 2017
czytaj całość

Grupa teatralna "TEATRZYK" działająca przy Kazimierzowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wystąpiła przed przed seniorami, pensjonariuszami i z Domu Dziennego Pobytu KAPUŚCISKA TEATRZYK wystąpilił w DDP "Kapuściska". Przemiła publiczność żywo reagowała na dowcipne przedstawienie. Swoboda i luźna atmosfera pozytywnie wpłynęły na samopoczucie aktorów-amatorów podobnie jak samopoczucie szanownych widzów. Śpiewano razem znane włoskie piosenki programu "Halo Paryż, halo Rzym". Grupa otrzymała zaproszenie na następne występy. Na trasie koncertowej znajdzie się na pewno DDP "Kapuściska.
Zdjęcia Miecia Knitter i DDP Kapuściska
Tekst Elżbieta Rogowska

 

 

czytaj całość…

prof. dr. hab. Andrzej S. Dyszak o gwarze bydgoskiej

07 kwietnia 2017
czytaj całość

Zaprosiliśmy prof. dr. hab. Andrzeja S. Dyszaka, językoznawcę z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW, by opowiedział nam o gwarze bydgoskiej, której jest badaczem i którą opisał w swoich dwóch książkach: Jak mówili bydgoszczanie z 2008 r (ta zawiera słownik gwarowy w układzie alfabetycznym) i Gwara miejska bydgoszczan z 2015 r. (w tej z kolei zawarty jest słownik w układzie tematycznym). Profesor w barwny sposób najpierw przedstawił dzieje nazw naszego miasta (Bidgostia, Bromberg, Bydzia), jego mieszkańców (pomorskie pyry, antki, Galicjoki), ukazując jednocześnie uwarunkowania geograficzne (miasto pomorskie czy miasto na Kujawach?) i historyczne (wpływy niemieckie) na codzienną mowę jego mieszkańców, wyjaśniając przy okazji szczegółowo wiele kwestii językowych (niekoniecznie związanych bezpośrednio z gwarą), a przede wszystkim wywołując wspomnienia (swoje i nasze) z lat szkolnych (kiedy gwara bydgoska żyła na ulicach i podwyrkach starych bydgoskich fyrtli, kupowało się w kolonialkach, gotowało się na placie, a potem myło się statki). 

czytaj całość…

Teatrzyk Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

07 kwietnia 2017
czytaj całość

Sztuka "Halo Paryż, halo Rzym" ponownie na scenie, tym razem w Domu Kultury "Modraczek". Teatrzyk Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z sukcesem wystąpił przed licznie zgromadzoną publicznością w Klubie Seniora. Były brawa i podziękowania dla zespołu teatralno-kabaretowego za przygotowanie i zaprezentowanie  programu.

czytaj całość…

VI Ogólnopolski konkurs

06 kwietnia 2017
czytaj całość

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego: Bożena Sałacińska wiceprzewodnicząca Rady oraz Lech Łbik, sekretarz.

Dzieci oraz młodzież ze szkół średnich z całej Polski, startowała w kategoriach: literackiej, historycznej, plastycznej, fotograficznej.

Przed rozdaniem nagród, widowni zaprezentowały się uczennice IV LO. Przedstawiły krótką formę teatralną, zatytułowaną „Cztery żony Króla Kazimierza”.

czytaj całość…

Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego

06 kwietnia 2017
czytaj całość

Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego to nowy punkt na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Centrum zostało oficjalnie otwarte dnia 20 marca.

Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno – Popławskiego znajduje się w budynku dawnej rzeźni. Główną ideą centrum jest przede wszystkim szerzenie kultury poprzez cykliczne organizowanie wystaw, wykładów, warsztatów i spotkań artystycznych.

czytaj całość…

Ocalić od zapomnienia

03 kwietnia 2017
czytaj całość

Ocalić od zapomnienia Do Klubu "Casimirus" zaprosiliśmy prof. dr. hab. Andrzeja S. Dyszaka, językoznawcę z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW. Profesor w barwny sposób najpierw przedstawił dzieje nazw naszego miasta i jego mieszkańców.  Ukazując jednocześnie uwarunkowania geograficzne  i historyczne  na codzienną mowę jego mieszkańców. Wyjaśniając przy okazji szczegółowo wiele kwestii językowych.
- Spotkanie z prof. Andrzejem Dyszakiem uważam za niezwykle interesujące. Aby móc wrócić do omawianej tematyki wykładowej, kupiłam sobie książkę pt. "Gwara miejska bydgoszczan", ktorą za kilka lat przekażę wnukowi- mówi szczęśliwa Lilka Kazubowska.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz